Rocznica bitwy pod Majkowicami

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

  W dniu 6 lipca 2025 roku w Majkowicach, na terenie Gminy Ręczno w Sulejowskim Parku Krajobrazowym odbyła się uroczysta rocznica bitwy pod Majkowicami. Bitwa została stoczona 8 lipca 1945 roku na polach wsi Majkowice - starli się tu żołnierze sowieccy z 64 dywizji NKWD z żołnierzami 25.p.p AK dowodzonymi przez ppor. Stanisława Karlińskiego "Burza".

Po rozwiązaniu AK w styczniu 1945 r., ppor. Karliński wzorem wielu innych żołnierzy, nie miał szans na wyjście z konspiracji. Ponieważ nie chciał, pod naciskiem nowych władz i sowieckiej komendantury w Piotrkowie Trybunalskim, wydać oświadczenia wzywającego akowców do "wyjścia z lasu", musiał się ukrywać. Wiosną 1945 r. "Burza" przeprowadził kilka uderzeń na posterunki MO (w Łęcznie i Sulejowie) oraz kilka zamachów na funkcjonariuszy UB i MO. W dniu 25 czerwca w rejonie lasów lubieńskich oddział "Burzy" zaatakował samochód z pracownikami PUBP w Piotrkowie Trybunalskim. Aparat bezpieczeństwa, przy wsparciu sił sowieckich, nasilił działania operacyjne przeciwko "Burzy". W efekcie doprowadziły one do ustalenia miejsca postoju oddziału i do krwawej bitwy pod Majkowicami 8 lipca. O intensywności walki świadczą straty. Według raportów sowieckich i źródeł wytworzonych przez UB w walce zginęło co najmniej 14 żołnierzy NKWD, a według "Burzy" - nawet 120 żołnierzy. Podobnie dane o zabitych partyzantach są mocno rozbieżne - od 21 do 43 osób. Po bitwie "Burza" musiał się liczyć z perspektywą dalszych, krwawych walk, które nie mogły skończyć się jego zwycięstwem. Przez dwa tygodnie ukrywał się z podwładnymi w dobrze sobie znanych z okresu okupacji hitlerowskiej kompleksach leśnych w okolicy Lubienia, korzystając ze wsparcia okolicznej ludności. Następnie zdecydował się na rozwiązanie oddziału.

Częścią uroczystości było poświęcenie pomnika i oddanie nowej tablicy informacyjnej. ZPKWŁ wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi wykonał i posadowił tablicę wraz ze stelażem.
Opr. P.W, zdj. archiwum NPK